^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

POLSKA TO MOJA OJCZYZNA -
JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dla małego dziecka pojęcie "Niepodległość" jest słowem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego znaczenia. "Polak - patriota - Polska -Ojczyzna - wolność", zbyt proste z pozoru wyrazy, kryją w sobie szereg zdarzeń i cierpień naszych przodków - bohaterów narodowych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Nauczyciele "małymi kroczkami", metodami dostępnymi dzieciom, starają się rozbudzać w nich iskierkę patriotyzmu oraz ukazywać obraz dochodzenia naszego kraju do wolności.

W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do uroczystości z okazji świąt rodzinnych ale również i państwowych. Przeprowadzamy cykl zajęć poprzedzających świętowanie oraz staramy się angażować dzieci i rodziców do wspólnych działań, poprzez przygotowanie odpowiedniego ubioru, dekoracji, naukę wierszy czy piosenek.

Czytaj więcej...

JESTEŚMY PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI

 

            Adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych to bardzo trudny okres zarówno dla maluszków, rodziców, jak i nauczycieli. Wspólne podejmowanie działań na rzecz ograniczenia stresu wywołanego rozłąką to podstawa współpracy dom - przedszkole, przedszkole - dom. Od pierwszego dnia pobytu dzieci w przedszkolu każdy nauczyciel stara się, aby nabrały one zaufania do każdego z nas, jak i swoich kolegów oraz czuły się bezpiecznie w nowym środowisku.

            Do przedszkola przychodzą dzieci o różnych zdolnościach przystosowawczych. Dla wielu z nich jest to pierwsze rozstanie z domem rodzinnym, mamą i tatą, pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą. Jedne adaptują się łatwo do grupy przedszkolnej, chętnie przychodzą do przedszkola, bawią się z rówieśnikami, uczestniczą w zajęciach,  inne mają poważne trudności - płaczą, nie podejmują zabawy, tęsknią za domem.

            Dzieci z grupy "Misie" powoli przyzwyczajały się do nowego otoczenia. Po prawie dwu miesięcznym pobycie w przedszkolu mają w większej mierze opanowane reguły życia przedszkolnego.  

Czytaj więcej...

  SPOTKANIE Z FOLKLOREM

       

            Kształtowanie pojęć patriotycznych u dzieci przedszkolnych zaczyna się od zrozumienia tego, że mieszkamy w tym samym mieście, poznawania swego regionu i związanych z nim tradycji, strojów, zwyczajów, tańców czy przyśpiewek.

            Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona najgłębiej zapuszczonym korzeniem, z którego naród czerpie bogactwo etyczne i estetyczne. Folklor jest częścią naszej kultury - zamkniętą kartą i właśnie do tej karty się tylko zagląda.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ IZABELĄ MICHTĄ
W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLE NR 2.


                                                                               Emilie Buchwald

"Dzieci zostają  czytelnikami

                                                                               na kolanach swoich rodziców"

22.10.2019r w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach - Zdroju zostało zorganizowane spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Izabelą Michta. Pani Izabela jest olinofrenopedagogiem, nauczycielem wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, a także pracownikiem socjalnym, prywatnie mamą dwóch chłopców.

Czytaj więcej...

TEATR W PRZEDSZKOLU

 

 16 października do naszego  przedszkola, po raz kolejny,  przyjechał
Teatr "Kalejdoskop". Tym razem  z nowym przedstawieniem  pt.: "Piąta strona świata" .
Jest to bajka pro-ekologiczna, zawierająca elementy edukacyjne związane z bezpieczeństwem w domu i na drodze. 

Czytaj więcej...

"POLICJANT W PRZEDSZKOLU"

 
Rokrocznie spotykamy się z przedstawicielem policji, by przypomnieć i utrwalić zasady korzystania z ruchu drogowego. Tak było i tym razem, kiedy to naszą placówkę odwiedził niecodzienny gość. Dzieci, z tej okazji, przygotowały piosenki i wierszyki, również w gwarze śląskiej. Dlaczego? Bo nieważne czy jesteśmy na Śląsku, we Francji, w Niemczech, na Madagaskarze, nieważne w jakim języku czy dialekcie mówimy, musimy respektować zasady ruchu drogowego, jeśli w nim uczestniczymy i chcemy być bezpieczni. 


Czytaj więcej...

KONCERT "KOCHAM CIĘ POLSKO" W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2.

     Realizując kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny, w tym szczególnie wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, w dniu 26.09.2019r. uczestniczyliśmy w koncercie pt. "Kocham Cię Polsko" w wykonaniu agencji artystycznej "Metrum Forte", która prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie poznawania budowy instrumentów muzycznych, historii muzyki, nauki piosenek oraz ogólnego umuzykalniania dzieci.

Czytaj więcej...

 Wycieczka na koronę zapory w Goczałkowicach - Zdroju

      Już drugi rok realizujemy projekt edukacyjny : "Edukacja regionalna- kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu wśród dzieci  w wieku przedszkolnym." Zadaniem  projektu  jest między innymi  przybliżenie  przedszkolakom  ciekawych  miejsc , znajdujących się w Goczałkowicach.

Choć wszyscy je znamy , z wycieczek pieszych i rowerowych, spacerów z rodzicami, to  niewiele o  nich wiemy.

 

Czytaj więcej...

Dzień dziecka w przedszkolu-"DZIKA AFRYKA"

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka to długo oczekiwany czas dla każdego dziecka, a szczególnie dla naszych wychowanków. W tym roku przypadł  w sobotę, zatem w przedszkolu obchodziliśmy go w poniedziałek - 3 czerwca.

            Dzień ten przebiegał pod hasłem "Dzika Afryka". Już od godzin porannych panowała w przedszkolu egzotyczna atmosfera, i to nie tylko za sprawą afrykańskiego upału, ale przede wszystkim z powodu przebrań, w jakich w tym dniu przyszli do przedszkola nasi podopieczni. W salach pojawiły się różne postaci: mieszkańcy Afryki, turyści wybierający się na safari, ale przede wszystkim egzotyczne zwierzęta: małpki, żyrafy, tygrysy, pantery, itp. 

Czytaj więcej...

"DZIEŃ MAMY W NASZYM PRZEDSZKOLU"

 

Matka to najważniejsza osoba w życiu dziecka, bez względu na to, ile ma lat. Więź jaka tworzy się między matką, a dzieckiem  jest wyjątkowa i jedną z najsilniejszych relacji jakie może wytworzyć człowiek. Aby podziękować mamom za ich trud wychowania, miłość i ciepło jakim obdarzają swoje pociechy każdego dnia, w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy ich święto.

Czytaj więcej...

"SPRINTEM DO MARATONU"

czyli wielkie bieganie

w Publicznym Przedszkolu nr 2

   
  Przedszkolaki z grup "Sowy" i "Pszczółki" wzięły udział w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków - "Sprintem do maratonu". Jest to projekt zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej w przedszkolu, a jego celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zajęcia biegowe odbyły się w dwóch terminach 10.05.2019 r. i 17.05.2019 r.

Czytaj więcej...

 Teatr w przedszkolu- "Podróże Baltazara Gąbki"

06.05.2019. gościł w naszym przedszkolu teatr "Blaszany bębenek" który przygotował dla dzieci dwie niespodzianki. Pierwszą z nich był spektakl pt. "Podróże Baltazara Gąbki" a drugą, czynny udział przedszkolaków w przygotowanym przez aktorów przedstawieniu.

Czytaj więcej...

 Spotkanie z teatrem

 

              08.05.2019r. przedszkolaki z grupy "Pszczółki" i "Sowy" udały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach - Zdroju na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej. Celem wizyty było obejrzenie przedstawienia teatralnego promującego czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu w związku z trwającym Tygodniem Bibliotek.

 

Czytaj więcej...

Jesteśmy Ekostrażnikami.

Ziemia to nasza planeta. Żyją na niej ludzie, rośliny i zwierzęta. Ludzie jednak stworzyli zagrożenie dla całej przyrody. Często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Marcinem Kozłem

     17.04.2019r. grupa starsza "Pszczółki" miała wyjątkową okazję zjedzenia świątecznego, wielkanocnego śniadania w towarzystwie niecodziennego gościa - pana Marcina Kozła. Po uroczystym śniadaniu autor książek dla dzieci, który przybył do naszego przedszkola w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju, zabrał przedszkolaki z wszystkich grup w podróż wraz z Wombatem Maksymilianem, bohaterem jednej z serii jego książek.

 

Czytaj więcej...

 Spotkanie z ratownikiem medycznym

"Jesteśmy z Wami i dla Was,

 chcemy abyście wszyscy i zawsze czuli się bezpiecznie"

 

   15.04.2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu wykwalifikowanego ratownika  medycznego -   pana Rafała Główczyka,  członka  grupy   PCK w Czechowicach- Dziedzicach.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły  dzieci  z  wszystkich  grup wiekowych.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

 

Czytaj więcej...

DZIEŃ CZEKOLADY
w naszym przedszkolu


12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady.

Czy znajdzie się ktoś, kto nie chciałby celebrować takiego święta?

Czytaj więcej...

TEATR W PRZEDSZKOLU - "KŁOPOTY SROCZKI"

 

W środę 3 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy teatru "BAJKOTEKA", którzy przedstawili małym widzom opowieść  pt. "KŁOPOTY SROCZKI".

Na wstępnie goście przywitali się z przedszkolakami i zachęcili do obejrzenia historii "sroki, która wpadła w kłopoty", utrwalili również zasady zachowań podczas spektaklu.

Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się pięknej scenografii, którą stanowił ogromny dąb - mieszkanie sowy, bardzo mądrego, ułożonego i niezwykle uporządkowanego ptaka. Jedynym problemem KLEMENTYNY był słaby wzrok, sprzątając swoje mieszkanie, miękką szczoteczką odkurzała nawet naszych podopiecznych, których śmiechy było słychać w całym przedszkolu.

Czytaj więcej...

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W NASZYM PRZEDSZKOLU

  

21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy światowy dzień poezji. Podczas zajęć przybliżyliśmy sylwetki klasyków poezji dziecięcej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej oraz ich najsłynniejsze i najzabawniejsze utwory, których dzieci wysłuchały z uwagą i zainteresowaniem.

Czytaj więcej...

 "JAK WITALIŚMY WIOSNĘ"


                 Zima , którą zgodnie z prastarą tradycją żegnamy 21 marca nie jest  taka  zła, ponieważ daje nam wiele radości , gdy zachwycamy się pięknem zimowego krajobrazu oraz przyjemności z zabaw na śniegu. Tyle tylko , że każdemu w końcu się znudzi i z tęsknotą oczekujemy nadejścia wiosny.

Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie , gdy słońce przekracza równik . Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.

Czytaj więcej...

Zabawy z gliną - warsztaty ceramiczne w przedszkolu

Dzisiejszy dzień  w przedszkolu tj. 26 .02.2019 r., należał do bardzo pracowitych. Już od samego rana, zaraz po śniadaniu, dzieci z wszystkich grup przedszkolnych podjęły twórczy trud, by z szarej gliny stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Wskazówek udzielała Pani Ania Stalmach, lokalna artystka  , która warsztaty   ceramiczne poprowadziła. Ponieważ dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się poprzez zabawę ,warsztaty takie przynoszą wymierne efekty.

Czytaj więcej...

Dziecko bezpieczne w sieci

Mamy XXI wiek  nie ma już chyba domu, w którym nie byłoby najpopularniejszego środka masowego przekazu jakim jest komputer z dostępem do sieci. Służy on jako narzędzie do zdobywania wiedzy, poznawania świata osobom dorosłym i dzieciom. To urządzenie często ułatwia nam życie ale również staje się coraz powszechniejszym sposobem spędzania czasu przez najmłodszych. Zabawa z komputerem bardzo angażuje najmłodszych użytkowników, niektóre dzieci mogą się uzależnić, dlatego też od początku trzeba trzymać rękę na pulsie. Na każdym etapie ważne jest podejmowanie rozmów z dzieckiem na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie.

Czytaj więcej...

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Czytaj więcej...

DNI OTWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU


Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym. Zastanawiamy się co zrobić, aby dzieci z uśmiechem przychodziły do przedszkola, czuły się nim bezpiecznie? Szukając odpowiedzi na to pytanie staramy się umożliwić przyszłym przedszkolakom poznanie naszego przedszkola.

     W dniach od 04.02. do  18.02.2019r. - trwają zapisy do przedszkola. Dlatego w tym okresie od wielu lat organizujemy DNI OTWARTE dla dzieci, które w następnym roku szkolnym zostaną przedszkolakami oraz ich rodziców. W bieżącym roku szkolnym takie dni odbyły się od 05.02.- 06.02.2019 r.            
      Z zaproszenia bardzo chętnie skorzystało wielu rodziców ze swoimi pociechami.

Czytaj więcej...

"Kochamy Was !!"

Ważnym wydarzeniem w życiu naszego przedszkola już od wielu lat są obchody Dnia Babci i Dziadka. Poprzez organizowanie tej uroczystości pragniemy przyczynić się do wzmacniania więzi emocjonalnej dzieci z najbliższymi osobami - babciami i dziadkami. Bo przecież dziadkowie kochają swoje wnuki, wspierają je, zawsze są przy nich, na każdy smutek mają rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie.  Wnuki również odwzajemniają  uczucia dziadków, gdyż  babcia i dziadek kojarzą się im  z ciepłem, miłością, oddaniem i wszystkim, co dobre.

Czytaj więcej...

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

W okresie adwentowym zorganizowany został "Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych" skierowany do wszystkich rodzin dzieci uczęszczających do naszej placówki. Technika i materiał wykonania szopek była dowolna.

            Na placówkę wpłynęło 11 przepięknych prac, wykonanych z szczególną starannością. Wszystkie zostały wyeksponowane w szatniach naszych budynków przedszkolnych, aby cała społeczność przedszkolna mogła podziwiać rodzinne dzieła naszych podopiecznych.

Czytaj więcej...

NASZE BOŻE NARODZENIE

Grudzień to najbardziej radosny okres w życiu każdego przedszkolaka. W nim bowiem przygotowujemy się na najmagiczniejsze dni w roku, święta Bożego Narodzenia. Poprzedza je wyczekiwany przez najmłodszych adwent i Mikołaj, który przynosi prezenty. W salach przedszkolnych pojawiły się kalendarze, wieńce adwentowe oraz własnoręcznie przygotowane przez dzieci lampiony które przyozdobią wigilijne stoły. W salach i na korytarzach unosi się zapach świeżej choiny to znak, że rozpoczyna się okres świąteczny i najbardziej wyczekiwany dzień przedszkolnej wigilii. W tym dniu w pięknie udekorowanej sali spotkały się elegancko ubrane przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wraz ze swoimi wychowawczyniami, oraz cały personel przedszkola.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Sztolni Królowej Luizy

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Edukacja regionalna" - kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu wśród dzieci w wieku przedszkolnym" została zorganizowana wycieczka do Zabrza do Sztolni Królowej Luizy. To jedyny tego typu kompleks edukacyjno - turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX -wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym. Nie ma chyba lepszego miejsca, w którym przedszkolaki mogłyby poznać historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią, jak również specyficzne śląskie obyczaje i własne dziedzictwo kulturowe.

Czytaj więcej...

Święty Mikołaj w naszym przedszkolu

 

6 grudnia był dniem bardzo wyczekiwanym przez wszystkie dzieci. Powodem tego wyczekiwania był niecodzienny gość, jaki miał zawitać do naszego przedszkola - Św. Mikołaj.

Czytaj więcej...

"ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU"
                                                                       
                                                                       "W przedszkolu zabawa,

Andrzejek to czas
         
Niech magia i wróżba

Królują wśród nas.

Już zaczynamy, już nie czekamy.

Zabawa dalej, start!"

               "Andrzejki" to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono
29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Dziewczynki , a nawet chłopcy ,chcą dowiedzieć się o swoim  przyszłym losie. Pamiętajmy jednak , że wróżba to zabawa i nie należy  traktować jej  całkiem poważnie,  chociaż nie jest wykluczone , że może się spełnić.

Czytaj więcej...

"ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI"

      Życzliwość to taki mały skarb, który sprawia, że życie staje się lżejsze. Co prawda życzliwym i miłym powinno się być przez cały rok, ale 21 listopada to wyjątkowy dzień to  ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ.

Czytaj więcej...

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój