^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

 Bezpieczeństwo - ważna sprawa!!!

Okres przedszkolny to czas, w którym kształtujemy osobowość dziecka oraz jego samodzielność. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest wyposażyć dziecko w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w zaistniałych sytuacjach. Nigdy nie wiadomo, co może zdarzyć się w domu, czy na podwórku. Dlatego tak ważne jest uświadomienie dzieciom rangi znajomości chociażby numerów alarmowych.

Czytaj więcej...


     "ZAJĘCIA SPORTOWE Z AKADEMIĄ BVB
IM. ŁUKASZA PISZCZKA 
...daj(MY) z siebie wszystko !!!"

 

 

Fundacja Akademia Łukasza Piszczka została założona z inicjatywy Fundatora - Łukasza Piszczka w dniu 4 grudnia 2017 roku. Ideą, która przyświecała założycielowi było stworzenie fundacji, która będzie przyciągać dzieci i młodzież, promować aktywne działanie na rzecz zmiany otaczającej rzeczywistości poprzez sport oraz wspierać i inspirować swoich podopiecznych w odważnej walce o swoje marzenia. Celem działalności jest wspieranie, promowanie i propagowanie czystych wartości, które powinniśmy czerpać z uprawiania sportu oraz zakorzenianie ich w podopiecznych.

Czytaj więcej...

 Spotkanie z intendentką - wrzesień 2020 r.

17 września dzieci z grupy "SOWY" gościły na zajęciach Panią Mariolę- intendentkę naszego przedszkola. Spotkanie miało na celu podsumowanie wiadomości dzieci na temat zdrowego żywienia. Rozmawiając z Panią Mariolą dowiedziały się, iż zasady żywienia w przedszkolu to podstawowe zasady  komponowania przedszkolnego jadłospisu. Każdy główny posiłek w przedszkolu musi zawierać produkty będące źródłem białka zwierzęcego (mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.

Czytaj więcej...

Spotkanie z lasem- wrzesień 2020 r.
    

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu realizujemy projekt edukacyjny "Okna Ziemi", który ma na celu: rozbudzanie wrażliwości i szacunku w stosunku do przyrody ożywionej i nieożywionej, rozwijanie potrzeby kontaktu z czystą i nieskażoną przyrodą, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, zwrócenie uwagi dzieci i dorosłych na aspekt ochrony przyrody  w naszej miejscowości, ukształtowanie u dzieci zdolności do oceny zachowania właściwego i niewłaściwego wobec przyrody, rozwój umiejętności przestrzegania ustalonych zasad zachowania i bezpieczeństwa, rozwijanie pojęć ekologicznych u dzieci grup starszych.

Czytaj więcej...

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ
JĘZYKA OJCZYSTEGO 2020

 

             Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego początki przypadają na koniec lat 90. 17 listopada 1999 roku UNESCO ustanowiło święto, upamiętniające tragiczne wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku, gdzie podczas demonstracji zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka narodowego. Ponieważ coraz więcej języków na świecie zanika, dzień ten ma pomóc w ochronie różnorodności językowej.

            Prowadząc zajęcia, staramy się podnosić świadomość językową, dbać o poprawną polszczyznę, zapoznawać dzieci z trudnymi łamańcami charakterystycznymi dla języka polskiego, zachęcać do wypowiadania się pełnymi zdaniami, a nie półsłówkami. Górny Śląsk przez wieki był, dziś jest i pozostanie miejscem, gdzie mieszały się i mieszają różnorodne języki. Dla ludzi stało się to naturalne. Nie przeszkadza to jednakże dbać o poprawność mowy polskiej,
o dziedzictwo, o które walczyli nasi przodkowie.

Czytaj więcej...

DNI OTWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

 

Przedszkole to miejsce, które pomaga małym dzieciom zobaczyć świat poza domem, dlatego w naszym przedszkolu w dniach 13 - 14. 02.2020 roku zostały zorganizowane "Dni Otwarte" dla przyszłych przedszkolaków. Naszym celem były działania pedagogiczne, które sprzyjają rozładowaniu negatywnych doznań dziecka wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodziną i brakiem wiedzy o nowym środowisku.  Dzień, w którym dziecko trafia po raz pierwszy do przedszkola, jest bardzo ważny w jego w życiu. Tak więc warto skorzystać z możliwości DNI OTWARTYCH, tym bardziej, że są to jedyne dni w roku szkolnym, w których osoby z zewnątrz mogą swobodnie poruszać się po placówce przedszkolnej.

Czytaj więcej...


     "DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
   W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2"Internet...

Internet tworzą wszystkie komputery na całym świecie , które w danej chwili się z nim łączą.  Używa  go wiele dzieci i dorosłych. Łączą się z nim za pomocą różnych kabli , radia lub satelitów , krążących w Kosmosie. Dzięki internetowi komputer stał się dużo bardziej ciekawy. W Internecie możemy oglądać to, co inni ludzie chcą nam pokazać. Możemy też zbudować swoje własne miejsce - stronę www. Jedni ludzie coś tworzą i umieszczają w Internecie, żeby inni mogli się bawić, pracować i uczyć. Dzięki Internetowi możemy grać, oglądać filmy, słuchać muzyki. Możemy do osób, które znamy , pisać listy , rozmawiać z nimi jak przez telefon. Możemy ich nawet widzieć, a to dzięki kamerce podłączonej do komputera. W Internecie możemy robić wiele rzeczy bez wychodzenia z domu . Możemy oglądać piękne zdjęcia , poznawać dalekie kraje, zwiedzać muzea, a wszystko to dzięki Internetowi...

 

Czytaj więcej...

 Spotkanie z teatrem - "Piotruś Pan"

11 lutego 2020 r.  przedszkolaki  z wszystkich grup wiekowych udały się pod opieką swoich wychowawców do Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach - Dziedzicach na sztukę teatralną
pt. "Piotruś Pan", którą wystawiał NARODOWY TEATR EDUKACJI z Wrocławia.

Czytaj więcej...

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

Okres od Sylwestra do Środy Popielcowej nazywany jest Karnawałem. W tym czasie mają miejsce huczne zabawy, bale, maskarady i tańce. Z tej to okazji  6.02.2020 roku, zorganizowany został bal przebierańców dla wszystkich dzieci. Przygotowania do niego trwały już od kilku dni. Na tę okazję sala przedszkolna stała się wielką salą balową, udekorowaną w błyszczące serpentyny, kolorowe girlandy i balony.

Czytaj więcej...

Wigilia po śląsku

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na święta. Szczególnie, gdy jest to Boże Narodzenie. Dzieci wypatrują Mikołaja, Aniołka, Dzieciątka, w zależności od regionu Polski. W przedszkolu też czuć świąteczną atmosferę. Zmienia się wystrój sal, korytarzy, na pracach pojawiają się choinki, aniołki. Coraz głośniej słychać kolędy. W korytarzach rozchodzi się piękny zapach świątecznych pierniczków wyrabianych przez dzieci. Jest to czas, kiedy nasze serca biją mocniej, stajemy się lepsi, grzeczniejsi i życzliwsi dla innych ludzi, to najpiękniejszy okres w roku.

Czytaj więcej...

TEATR W PRZEDSZKOLU - "DZIADEK DO ORZECHÓW".

 

W poniedziałek tj. 16.12. 2019 r. gościliśmy w przedszkolu Teatr "Blaszany Bębenek". Przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych zebrały się w sali starszaków, by zobaczyć przedstawienie pt. "Dziadek do orzechów".

Czytaj więcej...

"Mikołajki na sportowo"

Okres świąteczny to czas radości dla wszystkich dzieci. Poprzedza go spotkanie z Mikołajem, chyba najmilszym i najbardziej wyczekiwanym gościem.

Aby dobrze się na ten dzień przygotować, przedszkolaki przez cały czas oczekiwania starały się być najgrzeczniejsze , gdyż wszystkim wiadomo , że Mikołaj przychodzi z prezentami tylko do grzecznych dzieci.

Wszystkie dzieci potrafią rozpoznać sylwetkę Mikołaja  pośród innych. Znają Pana w charakterystycznym czerwonym płaszczu , obszytym białym futerkiem , czerwonej czapie z białym pomponem i długą białą brodą. Jeśli zapytamy o to: Kim był naprawdę Święty Mikołaj? Skąd pochodził ? i dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami ? - zaczynają się problemy.

To na nas, dorosłych, spoczywa obowiązek zapoznania dzieci z rodzinnymi tradycjami. Dlatego tak ważne jest zapoznawanie , przypominanie , uczenie dzieci od najmłodszych lat tradycji i zwyczajów rodzinnych i kultywowanie ich nie tylko w przedszkolu , szkole , ale także w domu.


Czytaj więcej...

GÓRNIK W PRZEDSZKOLU

        

" Nie poznasz dzisiaj śląskiej ulicy, 

taka odświętna i kolorowa

grają orkiestry idą górnicy

czapki z piórami mają na głowach."

/R. Pisarski/

4 grudnia to dla mieszkańców Górnego Śląska i innych górniczych regionów jeden z najważniejszych dni w roku. Wtedy Kościół wspomina świętą Barbarę, patronkę gwarków - ludzi pracujących pod ziemią.

Wraz z nadejściem Barbórki, w domach górników od rana panuje wielkie poruszenie. Świętujący zakładają eleganckie mundury galowe i czapki z pióropuszem. Odświętne ubrania obowiązkowo wkładają również żony i dzieci górników.

Tradycyjnie święto zaczyna się od uroczystej mszy. Potem odbywa się pochód, w którym najważniejszą rolę odgrywa orkiestra dęta. Podczas przemarszów ulicami i osiedlami miast na Śląsku słychać dostojny hymn górniczy.

 

Czytaj więcej...

    Spotkanie z teatrem -
"Doktor i jego zwierzęta"
Doktor i Jego Zwierzęta
( źródło: internet)

29.11.2019r. przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych gościły w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach - Dziedzicach. Zobaczyły tam spektakl teatralny pt. "Doktor i jego zwierzęta" w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Z UNICEF

     Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci  UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

 

Czytaj więcej...

POLSKA TO MOJA OJCZYZNA -
JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dla małego dziecka pojęcie "Niepodległość" jest słowem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego znaczenia. "Polak - patriota - Polska -Ojczyzna - wolność", zbyt proste z pozoru wyrazy, kryją w sobie szereg zdarzeń i cierpień naszych przodków - bohaterów narodowych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Nauczyciele "małymi kroczkami", metodami dostępnymi dzieciom, starają się rozbudzać w nich iskierkę patriotyzmu oraz ukazywać obraz dochodzenia naszego kraju do wolności.

W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do uroczystości z okazji świąt rodzinnych ale również i państwowych. Przeprowadzamy cykl zajęć poprzedzających świętowanie oraz staramy się angażować dzieci i rodziców do wspólnych działań, poprzez przygotowanie odpowiedniego ubioru, dekoracji, naukę wierszy czy piosenek.

Czytaj więcej...

JESTEŚMY PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI

 

            Adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych to bardzo trudny okres zarówno dla maluszków, rodziców, jak i nauczycieli. Wspólne podejmowanie działań na rzecz ograniczenia stresu wywołanego rozłąką to podstawa współpracy dom - przedszkole, przedszkole - dom. Od pierwszego dnia pobytu dzieci w przedszkolu każdy nauczyciel stara się, aby nabrały one zaufania do każdego z nas, jak i swoich kolegów oraz czuły się bezpiecznie w nowym środowisku.

            Do przedszkola przychodzą dzieci o różnych zdolnościach przystosowawczych. Dla wielu z nich jest to pierwsze rozstanie z domem rodzinnym, mamą i tatą, pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą. Jedne adaptują się łatwo do grupy przedszkolnej, chętnie przychodzą do przedszkola, bawią się z rówieśnikami, uczestniczą w zajęciach,  inne mają poważne trudności - płaczą, nie podejmują zabawy, tęsknią za domem.

            Dzieci z grupy "Misie" powoli przyzwyczajały się do nowego otoczenia. Po prawie dwu miesięcznym pobycie w przedszkolu mają w większej mierze opanowane reguły życia przedszkolnego.  

Czytaj więcej...

  SPOTKANIE Z FOLKLOREM

       

            Kształtowanie pojęć patriotycznych u dzieci przedszkolnych zaczyna się od zrozumienia tego, że mieszkamy w tym samym mieście, poznawania swego regionu i związanych z nim tradycji, strojów, zwyczajów, tańców czy przyśpiewek.

            Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona najgłębiej zapuszczonym korzeniem, z którego naród czerpie bogactwo etyczne i estetyczne. Folklor jest częścią naszej kultury - zamkniętą kartą i właśnie do tej karty się tylko zagląda.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ IZABELĄ MICHTĄ
W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLE NR 2.


                                                                               Emilie Buchwald

"Dzieci zostają  czytelnikami

                                                                               na kolanach swoich rodziców"

22.10.2019r w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach - Zdroju zostało zorganizowane spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Izabelą Michta. Pani Izabela jest olinofrenopedagogiem, nauczycielem wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, a także pracownikiem socjalnym, prywatnie mamą dwóch chłopców.

Czytaj więcej...

TEATR W PRZEDSZKOLU

 

 16 października do naszego  przedszkola, po raz kolejny,  przyjechał
Teatr "Kalejdoskop". Tym razem  z nowym przedstawieniem  pt.: "Piąta strona świata" .
Jest to bajka pro-ekologiczna, zawierająca elementy edukacyjne związane z bezpieczeństwem w domu i na drodze. 

Czytaj więcej...

"POLICJANT W PRZEDSZKOLU"

 
Rokrocznie spotykamy się z przedstawicielem policji, by przypomnieć i utrwalić zasady korzystania z ruchu drogowego. Tak było i tym razem, kiedy to naszą placówkę odwiedził niecodzienny gość. Dzieci, z tej okazji, przygotowały piosenki i wierszyki, również w gwarze śląskiej. Dlaczego? Bo nieważne czy jesteśmy na Śląsku, we Francji, w Niemczech, na Madagaskarze, nieważne w jakim języku czy dialekcie mówimy, musimy respektować zasady ruchu drogowego, jeśli w nim uczestniczymy i chcemy być bezpieczni. 


Czytaj więcej...

KONCERT "KOCHAM CIĘ POLSKO" W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2.

     Realizując kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny, w tym szczególnie wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, w dniu 26.09.2019r. uczestniczyliśmy w koncercie pt. "Kocham Cię Polsko" w wykonaniu agencji artystycznej "Metrum Forte", która prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie poznawania budowy instrumentów muzycznych, historii muzyki, nauki piosenek oraz ogólnego umuzykalniania dzieci.

Czytaj więcej...

 Wycieczka na koronę zapory w Goczałkowicach - Zdroju

      Już drugi rok realizujemy projekt edukacyjny : "Edukacja regionalna- kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu wśród dzieci  w wieku przedszkolnym." Zadaniem  projektu  jest między innymi  przybliżenie  przedszkolakom  ciekawych  miejsc , znajdujących się w Goczałkowicach.

Choć wszyscy je znamy , z wycieczek pieszych i rowerowych, spacerów z rodzicami, to  niewiele o  nich wiemy.

 

Czytaj więcej...

Dzień dziecka w przedszkolu-"DZIKA AFRYKA"

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka to długo oczekiwany czas dla każdego dziecka, a szczególnie dla naszych wychowanków. W tym roku przypadł  w sobotę, zatem w przedszkolu obchodziliśmy go w poniedziałek - 3 czerwca.

            Dzień ten przebiegał pod hasłem "Dzika Afryka". Już od godzin porannych panowała w przedszkolu egzotyczna atmosfera, i to nie tylko za sprawą afrykańskiego upału, ale przede wszystkim z powodu przebrań, w jakich w tym dniu przyszli do przedszkola nasi podopieczni. W salach pojawiły się różne postaci: mieszkańcy Afryki, turyści wybierający się na safari, ale przede wszystkim egzotyczne zwierzęta: małpki, żyrafy, tygrysy, pantery, itp. 

Czytaj więcej...

"DZIEŃ MAMY W NASZYM PRZEDSZKOLU"

 

Matka to najważniejsza osoba w życiu dziecka, bez względu na to, ile ma lat. Więź jaka tworzy się między matką, a dzieckiem  jest wyjątkowa i jedną z najsilniejszych relacji jakie może wytworzyć człowiek. Aby podziękować mamom za ich trud wychowania, miłość i ciepło jakim obdarzają swoje pociechy każdego dnia, w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy ich święto.

Czytaj więcej...

"SPRINTEM DO MARATONU"

czyli wielkie bieganie

w Publicznym Przedszkolu nr 2

   
  Przedszkolaki z grup "Sowy" i "Pszczółki" wzięły udział w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków - "Sprintem do maratonu". Jest to projekt zachęcający nauczycieli do przeprowadzenia imprezy biegowej w przedszkolu, a jego celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zajęcia biegowe odbyły się w dwóch terminach 10.05.2019 r. i 17.05.2019 r.

Czytaj więcej...

 Teatr w przedszkolu- "Podróże Baltazara Gąbki"

06.05.2019. gościł w naszym przedszkolu teatr "Blaszany bębenek" który przygotował dla dzieci dwie niespodzianki. Pierwszą z nich był spektakl pt. "Podróże Baltazara Gąbki" a drugą, czynny udział przedszkolaków w przygotowanym przez aktorów przedstawieniu.

Czytaj więcej...

 Spotkanie z teatrem

 

              08.05.2019r. przedszkolaki z grupy "Pszczółki" i "Sowy" udały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach - Zdroju na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej. Celem wizyty było obejrzenie przedstawienia teatralnego promującego czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu w związku z trwającym Tygodniem Bibliotek.

 

Czytaj więcej...

Jesteśmy Ekostrażnikami.

Ziemia to nasza planeta. Żyją na niej ludzie, rośliny i zwierzęta. Ludzie jednak stworzyli zagrożenie dla całej przyrody. Często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Marcinem Kozłem

     17.04.2019r. grupa starsza "Pszczółki" miała wyjątkową okazję zjedzenia świątecznego, wielkanocnego śniadania w towarzystwie niecodziennego gościa - pana Marcina Kozła. Po uroczystym śniadaniu autor książek dla dzieci, który przybył do naszego przedszkola w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju, zabrał przedszkolaki z wszystkich grup w podróż wraz z Wombatem Maksymilianem, bohaterem jednej z serii jego książek.

 

Czytaj więcej...

 Spotkanie z ratownikiem medycznym

"Jesteśmy z Wami i dla Was,

 chcemy abyście wszyscy i zawsze czuli się bezpiecznie"

 

   15.04.2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu wykwalifikowanego ratownika  medycznego -   pana Rafała Główczyka,  członka  grupy   PCK w Czechowicach- Dziedzicach.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły  dzieci  z  wszystkich  grup wiekowych.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

 

Czytaj więcej...

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój